Popular Post

Posted by : Murat PINAR 14 Ocak 2009 Çarşamba

İMDER Başkanı Rızanur Meral, 'Avrupalı şirketler fabrikalarını kapatabilir, ortaklıklar gündeme gelebilir' dedi

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, yaşanan global krizde iş makinaları sektöründe faaliyet gösteren bazı Avrupalı şirketlerin, fabrikalarını kapatabileceğini, kriz sonrasında ise fabrikalarını tekrar açmayıp Türkiye'de üretim yapabileceğini bildirdi.

Meral, iş makinaları sektöründeki gelişmeleri değerlendirerek yaklaşık 4,5 milyar dolar büyüklüğe sahip sektörün Türkiye'nin önemli sektörleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Özellikle Avrupa'da makina ve metal endüstrisinde üretimin her geçen gün zorlaştığını hatırlatan Meral, böyle bir dönemde sektörün Türkiye'de üretime yönelik ciddi imkanlar ve fırsatlar vaat ettiğini söyledi.

Meral, Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda sektörün satışlarının kamu alımı ağırlıklı olduğunu, son yıllarda özel sektörün alımlarının arttığını ifade ederek, sektörün ekonomik dalgalanmalardan büyük ölçüde etkilendiğini vurguladı.

İş makinaları satışının 2007 yılında 11 bin 500 adetle rekor seviyeye ulaştığını, bu yükselişin ardından finansal kiralamadaki KDV artışıyla pazarın gerilediğini belirten Meral, inşaat sektöründeki daralma ve küresel finans krizinin de etkisiyle sektördeki satışların 2008'de 5 bin 700 adede gerilediğini bildirdi.

Meral, 'Bu, yüzde 50 düşüş anlamına geliyor. Tahminlerimize göre daralma bu yıl da devam edecek. Bu yıl için yüzde 40 civarında daralma bekleniyor. Sektörün 2009 yılını 3 bin 500 adetlerde kapatmasını bekliyoruz' diye konuştu.

İş makineleri imalatında da sancılı bir durumun söz konusu olduğunu anlatan Meral, şöyle devam etti:

''Başta Avrupa olmak üzere ihracat pazarlarında ciddi daralmalar var. Orta Doğu'da da ciddi daralma sinyalleri geliyor. Bu, ihracatı da çok etkiledi. Bu yıl ihracatın da yüzde 50'nin üzerinde azalacağını tahmin ediyoruz. Şu anda üretim ciddi bir sekteye uğrayacak gibi görünüyor. Ancak biz işin geleceğinden çok umutluyuz. Türkiye büyük bir ülke, altyapı noktasında yapılacak çok şey var. Bu krizde bazı Avrupalı şirketler fabrikalarını kapatacaklar. Kriz sonrasında bunları tekrar açmayıp, Türkiye'de üretim yapabileceklerini düşünüyoruz. Bu işletmeler mevcut firmalarla işbirliğini araştırabilirler, ortak veya fason ürettirmek noktasında... İş makinesi imalatçıları olarak biraz daha dişimizi sıkacağız. 2010'a kadar devam edeceğini tahmin ettiğimiz bu sıkıntılı süreci az hasarla atlatmaya çalışıyoruz.'Bu dönemde bankacılar bizi kırmasın'

Rızanur Meral, böyle bir ara dönemde kamunun sektöre destek olmasını beklediklerini dile getirdi.

Ekonominin ağırlığının özel sektör olması gerektiğini düşündüklerini, ancak böyle özel durumlarda devletlerin yerli sanayiyi korumak adına alımlarını artırabildiğini anımsatan Meral, ''Bu noktada piyasayı canlandırma adına devletin alımlarının artmasını bekliyoruz' dedi.

Son dönemde sektörde finansmana ilişkin yaşanan gelişmelere de değinen Meral, şunları kaydetti:

Kriz döneminde Türk bankalarının performansları, müşteriye yaklaşımları yabancı sermayeli bankalardan çok daha olumlu oldu. Müşterinin yanında görünüm sergilediler. İş makinaları sektöründe faaliyet gösteren firmalar, güçlü holding firmaları olması nedeniyle sektörümüzün büyük hasar almasını beklemiyoruz. Biz, bankacılar için her zaman tercih edilen müşterileriz. Özellikle bu dönemde bize biraz daha yakın ilgi göstermeleri gerekir.

Meral, sektörde işten çıkarmalara ilişkin olarak ise iş makinası satışlarının ekim ayında yüzde 70, kasım ayında ise yüzde 80 azaldığının altını çizerek, ''Bu çok ağır bir tablo. Bu tabloda çok ciddi masrafa ilişkin tedbirler alınmasına rağmen personel çıkarmadan bu dönemi geçmek maalesef mümkün görünmedi'' dedi.

Sektörde hemen hemen tüm firmalarda personel azaltması yoluna gidildiğini belirten Meral, 'İlave tedbirlerle bu rakamın azaltılmasına çalışıyor. Çalışanların ikramiyelerini kaldıran firmalar oldu. Firmalarda fazla mesai yaptırılmıyor, çalışma günü azaltılıyor. Tüm harcama kalemlerinde yüzde 50'lere varan tasarruflar var. Bu sıkıntılı dönemde biz daha fazla arkadaşımızı işte barındırarak bu sıkıntılı dönemi aşmayı planlıyoruz. Sektörde son aylardaki daralma yüzde 80 iken firmalar yüzde 30-40 civarında personel azaltmasıyla bu sıkıntıyı aşmaya çalışıyor' diye konuştu.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by