Popular Post

Posted by : Murat PINAR 24 Mart 2009 Salı

Ps ile kartvizit yapılmaz yapılırsa sadece bir şey yapılmış olur. Ps pixel bazlı çalışan bir program olduğu için özellikle yazılar kırık kırık çıkar yüksek çözünürlükte çalışsanız dahi, küçük yazılar okunmayacak kadar kötü çıkabilir. O yüzden bu tür işler vektörel programlarla yapılır. Vektör işlerde pixeller baz alınmaz matematiksel işlemlerle oluşturulan ne kadar oynanırsa oynansın bozulmayacak yapıda şekiller oluşturulur. Örneğin kullandığınız fontlar vektör yapıdadır naparsanız yapın bozamazsınız. Ama ps den çıkış alınırken jpeg, png, tiff vb işler ister istemez pixelleşecektir.

Yaygın kullanılan Vektörel programlar: freehand, corel, illustrator, indesign. quark, flash, fireworks vb.

Birde programlar üstünde konuşulmuş genelde yaygın kanaat şudur: Hangisini iyi kullanıyorsanız en iyisi odur. Önemli olan tasarımdır. Program bilmenin tasarımla bire bir alakası yoktur. İyi tasarımcı kuşun kalemlede paintlede iyi iş çıkartır.

Onun dışında bende şu genellemeyi yapabilirim bu bi yorum değil genel durumdur:

Türkiyede hala standart freehanddir ama illustratore doğru kaymaktadır.
İllustrator dünyanın standartıdır. Hala en eski, en yaygın, en zengin kullanılan programdır.
Corel draw daha çok doğu avrupa ülkelerinde rusyada vb. tercih edilir temel sebep ucuz olmasıdır. Corel daha çok dijitalcilerin, camcıların, tabelacıların programıdır bazı özellikleri ile bu konuda gerçekten iyidir. Ama gerçek bir grafik tasarımcının programı freehand ve illustratordür.
İstanbul piyasası gibi yerlerde corel bilmek grafiker için neredeyse bir dezavantajdır:)

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by