Popular Post

Posted by : Murat PINAR 14 Mart 2009 Cumartesi

Bu yazıyı yazmamın nedeni, giderek artan resim çekme çılgınlığı ve bunların sunulmak istenmesi.
Bunun dışında sitemizde bir yazı yayımlıcağımız zaman görsel kullanmak neredeyse zorunluluk haline geldi.Çünkü okuyucunun görselle beraber okuma hevesi artıyor ve yazımız ilgi çekiyor.
Tabi bunun birde maliyeti var. Bandwid denen aylık trafiğimiz resimlerle beraber şişiyor. Bunun yanında host kapasitemiz de gitgide şişiyor. İşte bu sorunlara çözüm sunan siteleri (resim sunucuları) aşağıda açıklamaya çalışacağım. Yazı için pcnet dergisinden ve bir kaç siteden yarlanılmıştır.

WEB’de Fotoğraf Paylaşım Adresleri
Fotoğraflarınızı herkese açık olarak paylaşacağınız, başkalarının ftoğraflarına bakabileceğiniz oldukça fazla site var. Burada en iyi birkaç tanesini yazacağım. Bu servisleri ücretsiz olarak kullanabilme olanağınız var. Ama bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Örneğin 100 mb aylık yükleme sınırı.Dosya türü sınırı(tiff, gif,…) veya fotoğraf boyutları gibi. Bunları aşmak istiyorsanız servise belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.
Flickr internet üzerinde şu anda en kaliteli fotoğraf paylaşma ortamı. Bu servis yahoo nun bir ürünü olduğundan , yahoo ID niz ile giriş yapabiliyorsunuz. Eğer öyle bir üyeliğiniz yoksa kolaylıkla üye olabilirsiniz.
Sitede hiç sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca oluşturulan gruplarda içerik paylaşabilir ve paylaşımlardan yararlanabilirsiniz.
Ücretsiz üyeyseniz bazı kısıtlamaları var. Yüklediğiniz resim ne kadar büyük olursa olsun , otomatikmen 1024 piksel boyutuna küçültülüyor. Sistemde sadece gif(animasyonsuz), jpg ve png dosya türlerini saklayabiliyorsunuz .Aslında denerseniz tiff dosya türünde resimlerde saklayabilirsiniz ama sistem resminizi otomatik olarak JPG dosya türüne dönüştürüyor. Bunun dışında yüklediğiniz fotoğrafın 10mb (ücretli üyelikte 20mb) tı geçmemesi gerekiyor. Tabi birde aylık limitimiz var oda 100mb. Sınırsız yüklemek istiyorsanız ücretli yararlanabilirsiniz.
Bu servis, flickr nin pek çok özelliğinden yoksun. Buradada ücretli ve ücretsiz olarak hizmet veriliyor. Ücretsiz bir hesabınızdan 1gb a kadar foto ve video limitiniz oluyor. Burdada bir sınırlama var. Yüklediğiniz videoların aylık trafiği 25gb ı geçmemeli. Yüklediğiniz videoların 100mb tan ve 5 dakikadan az olması gerekiyor. Siteye tek seferde 30 resim yüklenebiliyor , bu resimler 1024X768 boyutlara küçültülüyor. Flickr nin yanına yaklaşmasa bile güzel bir alternatif.
phanfare Profosyenel bir servis. Üye olmak ise çok basit. Sadece ad, e-mail ve şifreniz isteniyor. Daha sonra mailinize gelen linkle direk giriş yapabiliyorsunuz.
Giriş yaptığınızda ilk dikkatinizi çekecek özellik, bu servisin diğer kayıtlı olduğunuz servislerdeki fotolarıda kendine aktarabiliyor olması olması.Bu serviste ücretsiz hizmet verdiği gibi sınırsız kapasite için ücret taleb ediyor. Ücretsiz olarak 1gb alan veren servise , isterseniz videoda yükleyebiliyorsunuz. Yine diğerlerinden ayrılan bir özelliği, yüklediğiniz fotoların gerçek boyutarı kısıtlandırımıyor. Yani ücretsiz hesap kullansanız bile yüklediğiniz resim çözünürlükleri aynen korunuyor. Video yüklerken 10mb ı geçmemesi gerekiyor. Buda photobucket i geçtiği anlamına geliyor.
negatif.com ve fotokritik.com. Bu servisler türkiye kullanıcılarına hitap eden siteler. Nokta internet teknolojilerinin iki farklı web sitesi.
Bu servis diğer foto paylaşım siteleriyle aynı görevi görüyor. Yüklediğiniz resimleri ayrıca blog veya sitenizde linkini alarak kullanabiliyorsunuz. Yüklediğiniz fotolar en fazla 5mb büyüklüğünde olmak zorunda. Ama bir eksi tarafı sadece JPG formatında resim yüklenebilmesi.
Bu servis daha çok profosyenel ve amatör fotoğraf çekenler için tasarlanmış. Sitede vakit geçirerek hem sanatsal yönden kendinizi geliştirebilir hemde çekilen fotoğrafların tadını çıkarabilirsiniz.
Bu servisin en önemli özelliklerinden birisi sosyalleşmeye açık olması. Gerek yapılan yorumlar ve iletişimle yapılan bazı etkinlikler sizi fotoğraf çekmeye doğru sürükleyebilir. Deneyimli sanatçılardan esinlenebilir ve onlarla irtibat kurabilirsiz. Ayrıca fotoğraf gezintilerine katılma şansınız olabilir.
Evet aralarında en çok kullandığım, fotoğraf, resim, art, animasyon…. yayınlayabildiğiniz harika bir site.Eğer resimle veya fotoğraf çekmeyle ilgileniyorsanız muhakkak incelemeniz gerekir. Oldukça geniş bir kategori aralığı olan site tüm dünyadan kullanıcıların çalışmalarıyla süsleniyor. Ustaların ve çırakların bir arada olduğu oldukça geniş bir kullanıcı ağına sesleniyor. Siteye ücretsiz üye olduktan sonra tüm çalışmalarınızı yayınlayabilirsiniz.
Sosyal ağ olarakta görev yapan sitedeki çalışmalara yorum yazabilir, yeni çalışmaları takip edebilir, arkadaş grubu oluşturabilirsiniz. İstediğiniz bir dalda örneğin grafik tasarım, kendi çevrenizi oluşturabilirsiniz. Forum sayfasından yenilikleri takip edebilirsiniz. Sistem yeni haliyle oldukça kullanışlı hale getirilmiş.Script dilleriyle süslenmiş ve kullanıcı dostu.Aslında pek saymakla bitirilecek gibi değil o yüzden deviantart ‘a girip bir deneyin derim.
En önemli foto paylaşım siteleri bunlardı. Bunların yanında alternatif olacak oldukça fazla serviste mevcut. Bunlardan bazıları şunlar;
www.23hq.com
www.animus3.com
www.artlimited.com
www.dropshots.com
www.focalpower.com
www.fotki.com
www.fotolog.com
www.humblevoice.com
www.imageevent.com
www.ipernity.com
www.koffeephoto.com

Resim sunucuları
Evet en başta bahsettiğim, sitemizin aylık trafiğini azaltacak ve hostumuzun kapasitesinin bize kalmasını sağlıcak sunucular mevcuttur.
Peki nasıl kullanacam derseniz açıklayayım.
Resim sunucuların çalışma prensibi şu şekilde işliyor. Üye işlemi yaptıktan sonra sunucu sitemize giriyoruz. Daha sonra istediğimiz boyutlardaki resmimizi yüklüyoruz. Yüklenen resmin linkini ordan kopyalıyoruz. Yayınlamak istediğimiz sitede; [image] ... [/image] taglarının arasına linkimizi ekliyoruz.
Resim sunucu sitelerinin en başında imageshack.us geliyor.Siteye üyelik oldukça basit düzenlenmiş. Üye adımızı ve e-mail imizi yazıp tamam diyoruz. daha sonra mailimize gelen aktivasyon linkinden üyeliğimizi aktive ediyoruz.Mailde ayrıca şifremiz ve kullanıcı adımızda geliyor.
Daha sonra resim veya video eklemek istiyorsak anasayfadan gözat(browse) a tıklayarak yükleyeceğimiz materyali seçiyoruz. Daha sonra boyutlandırma seçeneklerini yapıp host it e tıklayarak işlemizi bitiriyoruz. Yeni açılan sayfada bize link adreslerini verecektir. Bu kodları sitemizde istediğmiz yerde kullanabiliriz.
Peki bize bir kısıtlama varmı derseniz , evet var.Ücretsiz üyelikte 1.5 mb boyutunun üstünde resim yükleyemiyoruz. Ama ayda 8 dolara üye olarak bu sınırı 3 mb ta çıkarmak mümkün….
Umarın bu yazı işinize yarar. Yazıyı hazırlarken pcnet dergisinden de yararlanılmıştır.
Kolay gelsin...

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by