Popular Post

Posted by : Murat PINAR 15 Haziran 2009 Pazartesi

Yıllardır gökbilimciler Güneş ile Dünya arası mesafeyi ölçmeye çalışmışlardır. Millattan önce 3. yüzyılda Yunanlı Aristarkus, Güneş merkezli sistemi ortaya atan ilk kişi. Yalnız ona göre Güneş, Ay'dan sadece 20 kat daha uzaktaydı. Halbuki gerçekte 400 kat uzakta.
20. yüzyılın sonlarına doğru, bilimadamları mesafeyi tam olarak ölçebildiler. Bu mesafeye "Gökbilim Birimi" (Astronomical Unit) denildi. Uzay araçlarının da yardımıyla mesafe tam olarak 149.597.870.696 km bulundu.
Güneş-Dünya arası mesafe her yıl 15 cm artıyor. Telif Hakkı: NASA
Rus bilimadamları Gregoriy A. Krasinsky ve Victor A. Brumberg, 2004 yılında Güneş ve Dünya'nın birbirlerinden az da olsa uzaklaştıklarını keşfettiler: sadece yılda 15 cm. Peki neden 2 gökcismi birbirlerinden uzaklaşıyor?

Bununla ilgili bir iddia Güneş'in kütlesinin Güneş rüzgarları ve füzyon tepkimeleri nedeniyle azalması. Bu nedenle de Güneş'in kütle çekim kuvvetinin azalması. Başka bir iddia da evrensel genişleme ve karanlık maddenin etkisi nedeniyle çekim sabiti, G'nin azalması. Ama hiçkimse bunları tatmin edici bir şekilde açıklayamadı.

Ama Japonya, Hirosaki Üniversitesi'nden Takaho Miura ve üç meslektaşı bir cevap üstüne çalışıyorlar. Avrupa bilimsel makale dergisi Astronomy & Astrophysics 'de çıkan makaleye göre Güneş ile Dünya arası mesafenin artmasının nedeni gelgit etkisi.

Bu Ay'ı uzaklaştıran nedenin aynısı: Ay'ın etkilediği okyanus suları, Dünya'nın açısal enerjisini Ay'a aktarıyor. Sonuç olarak da her yıl Ay'ın yörüngesi 4 cm genişlerken Dünya'nın dönüş hızı da 0.000017 saniye yavaşlıyor.

Miura ve takımı da Dünya'nın kütlesinin az da olsa arttığını ve Güneş üzerinde ufak bir gelgit etkisi yarattığını kabul ettiler. Hesaplarına göre Güneş'in dönüş hızı her yıl 0.00003 saniye azalırken Güneş açısal momentini kaybetmeye başlıyor ve Güneş ile Dünya arası mesafe de büyüyor.

2 Responses so far.

  1. neverlate says:

    "Gökbilim birimi" astronomide sıkça kullanılır. Wikipedia'ya göre elips şeklindeki yörüngenin uzun olan yarıçapını almışlar. Yani Dünyanın merkezinin Güneşin merkezine olan uzaklığın en fazla olduğu zamanki değeri. Ancak böyle büyük mesafe ölçümünde zaten 15 cm den daha büyük hata payları var. Zaten yukarıdaki haberde de "iki ölçüm arasındaki farktan" değil belli bir "enerji kaybı varsayımından" yola çıkılmış.

  2. Sebebi ise evrende bulunan karanlık enerjini karanlık maddeye göre daha kuvvetli olması nedeniyle evrenin devamlı genişleyen bir yapıda olduğu kesindir,her madde yıldız sistemleri gezegenler zaman geçdikçe birbirleri arasındaki mesafe git gide artar ve zaman geçdikce bu artış hızı dahada fazla olur çünkü evrenin genişleyişi devamlı hızlanan bir yapıya sahipdir.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by