Popular Post

Posted by : Murat PINAR 28 Haziran 2009 Pazar

Kanuni Sultan Süleyman'ın Fransuva'ya mektubu;

"... ben ki sultan-üs selatin ve burhan-ül havakıyn tac bahş-i hüsrevan-ı ruy-ı zemin, zıllulah-ı fil-arzeyn akdeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve karaman'ın ve rum'un ve vilayet- zülkadriye'nin ve diyarbekir'in ve Malum Yapılanma'ın ve azerbaycan'ın ve acem'in ve halep'in ve mısır'ın ve mekke ve medine'nin ve kudüs'ün ve külliyen diyar-ı Arapınve yemen'in ve dahi bir çok memleketlerin ki aba-i kiram ve ecdat-ı izamım emerallahü berahinhüm kuvvet-i kahireleryle fethettikleri ve cenab-ı celalet-meabım dahi tig-ı ateşbar ve şemşir-i zafer-nigarım ile fetheylediğim nice diyarın sultanı ve padişahı sultan beyazıt han oğlu sultan selim han oğlu sultan süleyman han'ım. sen ki fransa vilayetinin kralı françesko'sun. dergah-ı selatin penahıma yarar ademin frankipan ile mektup gönderüp ve bazı ağız haberi dahi ısmarlayup memleketimiz düşman müsteli olup, el'an hapiste olduğunuzu ilam edüp halasınız hususunda bu canipten inayet-ü medet istida eylemişsiniz. her ne ki demiş iseniz benim paye-i serir-i alem-masirime arz olunup tamam malum oldu. imdi padişahlar sınmak ve haspolmak ayıp değildir. gönlünüzü hoş tutup azürde-hatır olmayasınız. öyle olsa bizim aba-ı kiram ve ecdad-ı izamımız nevveallahu merakidühüm daima def-i düşman ve feth-i memalik için seferden hali olmayup biz dahi anların tarikatına salik olup her zaman memleketler ve sa'b ve hasin kaleler fetheyleyüp gece gündüz atımız eyerlenmiş ve kılıcımız kuşanılmıştır. Hak Sübhanahu Teala hayırlar müyesser eyleyüp meşiyyet ve iradatı neye müteallik olmuş ise vücuda gele. baki ahval ve ahbar ne ise mezkur adem'nizden istintak olunup malumunuz ola şöyle bilesiniz"

kaynak: prd. prof. i.h. uzunçarşılı, osmanlı tarihi, 2.,503

Yani:

ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren allah'ın yeryüzündeki gölgesi akdeniz'in ve karadeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve karaman'ın ve rum'un ve vilayet- zülkadriye'nin ve diyarbekir'in ve Malum Yapılanma'ın ve azerbaycan'ın ve şam'ın ve halep'in ve mısır'ın ve mekke ve medine'nin ve kudüs'ün ve bütün arap diyarının ve yemen'in ve dahi nice memleketlerin sultanı ve padişahı sultan bayezid han oğlu sultan selim han oğlu sultan süleyman han'ım. sen ki fransa vilayetinin kralı fransuva'sın. hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektup gönderip, ülkenizi düşman istila edip, şu anda hapiste olduğunuzu bildirip, kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz. söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur. her şeyden haberdar oldum. yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir. gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz. böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır. biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz. gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır. yüce Allah hayırlara bağışlasın. Allah'ın istediği ne ise olur. bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenesiniz. böyle biliniz.

11 Responses so far.

 1. krosyus says:

  Ne güzel söylemiş Kanun-i Sultan süleyman laflarında kabalık yok ama insanı korkutmaya yetipte artıyor bile.Zamanında osmanlı tek başına avrupaya kafa tutuyormuş ve bence eğer osmanlı Kanun-i Sultan süleyman döneminde Avrupa ile meydan savaşı yapsaydı veya viyana kalelerinde büyük bir çarpılma olsaydı(İlkbaharda ve hava iyi giderken)Osmanlı Tüm avrupa devletlerini yenerdi.

 2. bbtc says:

  evet simdi yahudiler tüm dünyaya hükmediyorsa bunu kanuniye borçlular çünki yahudiler iki kez soykırıma uğradılar birincisini ispanyollar yaptı ve kanuniye sığındılar

 3. O zmanki sartlarda bunun yapılması gerekiyordu ve yapıldı simdi bunu elestirmek iyi olmaz tarihi o zamanki sartlarda dusunmeli ona gore konusmalıyız diye dusunuyorum.Saygılar

 4. bbtc says:

  evet ama simdi koskoca osmanlının en zirve noktasına ulaşılmış bir zamanda kanuni yahudilerden hiçbir karşılık beklemeden yapmış bu işi ama onlar ne yaptı görüyorsunuz gerçe suan ortadoğunun hali belli osmanlıyı satanlar 1789 akımına kapılıp gittiler simdi her gün ölüp ölüp diriliyorlar onlara simdi geri gelme sansı olsa osmanlıdan asla ayrılmazlardı bir değil bin tane akım gelse gene bırakmazlardı ama gel gelelim ki tarih geri dönüzlmez bir yoldur

 5. krosyus says:

  Bırak yahudi deme bana nefret ediyorum Bunlar yıllarca osmanlı himayesindeki yaşadıktan sonra hem osmanlının içine fesat karıştırmışlar hemde bizim kutsal topraklarımızı para ile almaya kalkacak kadar terbiyesizleşmişlerdir.Ama gün gelicek yahduiler tüm bu yaptıklarının cezasını çekecek

 6. forever says:

  Devrin süper gücü ve o devletin padişahı Kanuni Sultan Süleyman.Mektuplardaki inceliğe bakar mısınız ama bir o kadar da dehşet verici harika bir üslup. vereceği mesajı çok iyi vermiş.zaten Kanuni aynı zaman da bir çok eseri vardır ve iyi bir yazardı.

 7. WERTİGO says:

  Arkadaşlar.Kanuni zamanında Yahudilere yardım edilmediki.2. Beyazıd zamanında yardımedildi.Onlarla beraber pek çok müslümanda İspanyol zulmünden kuratarıldı ayrıca.... Yapılması gerekiyordu yapıldı bu yardımlarda.O zaman için Osmanlıya pek çok katkı sağladı yahudilere yardım.Osmanlı maharetli yöneticelere,maharetli ticaret adamlarına kavuştu.Ayrıca Yahudilerle Rumlar dengelenmiş oldu....

  Sadece Fransaya değil İngiltereye de yardımedildi.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/783 ... 1&sz=53135

 8. ultrAs34 says:

  osmanlıyı kanunı donemıne kadar severım yavuz sultan selımı hıc sevmem heleki yusu hallacoglunun o yavuzun turkler hakkında dedıgı seylerı duyunca kınım 1000 kat arttı

 9. Zafer78 says:

  Sayin ultrAs34
  Yavuzun sizin kaninizi 1000 kat arttiran konuyu bizimle paylasirsaniz sevinirim

 10. ultrAs34 says:

  yusuf hallacoglunun beyanetlarından ogrenebılırsınız o acıklama yaptı bende onları okudum ve bu kanıya vardım.....

 11. SERTER says:

  Senin o sevmedigin Yavuz, Sah Ismail'in Anadolu'daki halki kiskirtarak tehlike yarattini daha sehzade iken farketti. Devlet'in bolunme tehlikesine karsi duyarsiz kalan babasini sirf bu yuzden zorla tahtindan indirdi.

  Yurt icinde Sah Ismail'e calisan hainleri temizledi. Daha sonrada Sah Ismail'in defterini durdu. Bunu yaparak ulkenin bolunmesini ve zayif dusmesini onledi. Devletin omrunu uzatti.

  Yaptigi seferlerle Islam ulkelerini bir arada toplayarak Dunya Islam birligini kurdu. Misir seferinden sonra Osmanli hazinesini agzina kadar doldurdu.

  Osmanli topraklarini 3 misli genisletti.

  Butun bunlari 8 senelik kisa saltanitinda yapmayi basrmistir.

  Yavuz, Turk milletine nasip olan en yetenekli devlet adamlarindan birisiydi. Ayni zamandada iyi bir komutandi. Bana gorede yukselme devrinin son Padisahidir.

  Bilip bilmeden yazarak Turk milletine buyuk hizmetleri olmus birini assaglama! Once onun tirnagi kadar ol ondan sonra konus!

  Tek dilegim Turk milletine Yavuz gibi devlet adamlarinin yine nasip olmasi. Simdikiler onun onda biri kadar yetenekli olsa o bile bize yeter.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by