Popular Post

Posted by : Murat PINAR 10 Haziran 2009 Çarşamba

Dünya nüfusunun 5.6 milyar olduğunu, ve her bir insanın da 10 parmağı olduğunu bir düşünün hele. Şimdiye dek bunlardan yaklaşık 70 milyonunun parmak izlerinin alındığını düşünürsek, “HİÇBİR PARMAK İZİ BİR DİĞERİNE BENZEMEZ” yargısını matematiksel olarak doğrulayacak sayıda örnek bulunduğu kesinlikle söylenebilir.

Parmak izlerine dönersek, ilmek, kemer ve helezonu andıran biçimlerde üç temel parmak izi çeşidi bulunmaktadır. Herkesin bu üç gruptan biri içinde yer aldığı belirtilir. Bu biçimlerin de 30 tane önemsiz ayrıntı ile birbirinden ayrıldığı nokta bulunmaktadır ve hiçbir kişi bir diğeri ile aynı parmak izine sahip değildir. Bu önemsiz ayrıntıların sayısı ve parmak üzerinde bulundukları yerler de insandan insana değişiklik gösterir. Bu özellik insan doğmadan genetik olarak programlanmıştır ve ölene dek de değişmez. Cilt altı papillerindeki bir tabakada oluşmuş olan parmak izi belli biçim, büyüklük, ve parmak üzerinde bulunduğu yer itibariyle, çok karmaşık bir biçimler bileşkesidir. Parmak izi için tektir, eşsizdir diyebiliriz, dolayısıyla aynı yumurta ikizlerinin bile parmak izleri birbirine benzemez. Bu saptama elbette şimdiye dek toplanabilmiş örneklerin istatistiksel sonucuna bakılarak yapılmıştır. İnsanoğlunun varolduğundan bu yana toplanmış ve karşılaştırılması yapılmış kapsamlı bir araştırma söz konusu değildir.

İnsanların parmak izlerinden tanınmalarının yanı sıra son zamanlarda, DNA ve gözdeki iris tabakasının biçimi gibi başka eşsiz tanıma yöntemleri de kullanılmaya başlanmıştır. Parmak izinin elde edilebilmesi ve çoğaltılması, bir kişinin tanınmasında, özellikle de suçluların yakalanmasında büyük rol oynamıştır. Ancak bunun delil olarak kullanılması sırasında yanlışlık yapılma olasılığı yüksek olduğu için ,geri dönülmez hatalar yapılması da söz konusudur.

2 Responses so far.

  1. semih says:

    ne güzel bakıyorlar yaa :)

  2. Adsız says:

    yerim ben bunları :)

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by