Popular Post

Posted by : Murat PINAR 14 Haziran 2009 Pazar

Bugüne dek bilinen en büyük kütleli kara delik keşfedildi. Astronomi katalog numarası "M87" olan kara delik, Dünya'nın 50 milyon ışık yılı uzağında bulunuyor.

KARA DELİK
Kara delik, gökbiliminde, çekim alanı her türlü maddi oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük kainat cismi.
Kara deliklerin üç boyutlu olmadığı, sıfır hacimli olduğu kabul ediliyor.
Karadeliklerin içinde zamanın yavaş aktığı ya da akmadığı tahmin ediliyor.
Karadelikler, Einstein’ın genel görelilik kuramıyla tanımlandı, doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedildi.
Bu teknikler, aynı zamanda çevrelerinde sürüklenen oluşumların da incelenme olanağını sağladı.
Bir karadeliğin çekim alanına kapılmış maddenin karadelikçe yutulmadan önce müthiş sıcaklık derecesine ulaştığı ve bu yüzden önemli miktarda X ışını yaydığı saptandı.
Böylece bir karadeliğin varlığı, kendisi ışık yaymasa da çevresinde bu tür icraat yarattığı için saptanabiliyor.
Bugün karadeliklerin varlığı, ilgili astrofizikçiler ve kuramsal fizikçilerden oluşan camianın hemen hemen tüm bireyleri tarafından onaylanarak kesinlik kazanmış durumda.
Güneşimizden çok daha büyük dev kütleli yıldızlar, kurama göre "öldüklerinde" çekim gücü sonsuz karadeliğe dönüşebiliyor.

5 Responses so far.

 1. Adsız says:

  bu karadeliklerin gizemi çok ürkütücü :L(

 2. Adsız says:

  ooo daha yeni keşfedilmiş. Bu görüntü dünyamıza bilmem kaç sene sonra geliyor. Şimdiki hali nasıldır ALLAH(C.C.) bilir..

 3. Adsız says:

  kara delik
  ismi bile korkunç :))

 4. drhilmi says:

  sanırım bu haberde dikkatlerden kaçan bir durum var. söz konusu kara deliğin 50 milyon yıl önceki hali haber konusu. çünkü gözlenen ışığın gözlemciye ulaşması için bu kadar bir süre geçmiş. yani şu anda hala var mı ? yok mu ? varsa aynı büyüklükte mi ? kimse bilemez....

 5. Google ve özellikle de Wikipedia üzerinde kısa bir araştırma yapınca, M87 (Meisser 87)'nin karadeliğin kendisi değil, "merkezinde çok büyük kütleli bir karadeliğin bulunduğu dev bir eliptik galaksi (gökada)" olduğu anlaşılıyor. Öte yandan, haberin başında haber kaynağının Yahoo! olduğuna ilişkin ifadeden yola çıkarak Yahoo! üzerinde araştırma yapıp da gelen haber başlıklarını (umarım link çalışır: http://news.search.yahoo.com/search/news?p=m87&ei=UTF-8) ve o başlıklara ait haberleri değerlendirince, bu dev karadeliğin yeni keşfedilmediğini de görüyoruz. Yeni keşfedilen şey, yeni bir bilgisayar modellemesi ile bu karadeliğin önceden düşünülenin 2-3 katı olduğu. Dolayısıyla, "M87 gökcisminin (kara deliğin) kütlesi..." değil, "M87 gökadasının/galaksisinin merkezindeki karadeliğin kütlesi" 6.4 milyon güneş kadar. Öyle anlaşılıyor ki, bu haberin yazısı oldukça kötü tercüme edilmiş ve kötü derlenmiş. Özgün kaynaklardaki terminolojilere ve tanımlamalara daha dikkat ederek, doğru bir tercüme ile çok daha sade, bilgiyi doğru veren bir yazı hazırlanabilirmiş.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by