Popular Post

Posted by : Murat PINAR 3 Temmuz 2009 Cuma


Marduk veya diğer adıyla Nibiru masalı. Biliyorsunuz ki, çeşitli sitelerde Marduk adlı bir gezegenin 2012 yılının Aralık ayında Dünyaya çarpacağı ve Dünya'daki yaşamın son bulacağına ilişkin haberler yayımlandı. Görmek için internette Marduk yazıp aratmak bile yeterli. Peki bu haberin aslı nedir?

NASA bu haberi sorucevap şeklinde yanıtladı. Gökbilim Dergisi yazarlarından Amatör Gökbilimci Onur Atılgan tarafından Türkçeleştirdi. Aşağıdaki çeviri tamamıyla Onur Atılgan'a aittir. Yazını orijinal metni NASA'ın Astrobiology sayfasında David Morrison tarafından kaleme alınmıştır.

Onur Atılgan'ın çevirisiyle Marduk ya da Nibiru'culara NASA'nın Yanıtı:
1. Dünya’nın sonunun Aralık 2012’de geleceği iddialarının kaynağı nedir?

Hikaye, Sümerler tarafından keşfedildiği varsayılan bir gezegen olan Nibiru’nun Dünya’ya doğru geldiği iddialarıyla başladı.+/-Devamı...

Antik Mezopotamya uygarlığı Sümerler hakkında “kurgu” eserler yazan Zecharia Sitchin, birçok kitabında (örneğin: 1976 tarihli Onikinci Gezegen) Güneş’in etrafındaki turunu her 3600 yılda bir tamamlayan gezegen Nibiru’dan bahseden Sümer belgelerini keşfedip çevirdiğini iddia ediyor. Bu Sümer mitleri, Anunnaki adını verdikleri bir yabancı uygarlıktan Dünya’yı ziyaret eden “antik astronot” hikayelerini de içermiştir. Daha sonra, kendi kendini psişik ilan eden, uzaylılarla iletişim içinde olduğunu iddia eden Nancy Lieder adlı biri, websayfası Zetatalk’da, Zeta Reticuli adlı yıldızın çevresindeki kurgu bir gezegenin sakinlerinin Dünyalıları yaklaşan bir Gezegen X, yada Nibiru’dan gelen tehlikeye karşı uyarmıştır. Bu felaketin başta 2003 Mayıs’ta geleceğini söylediler, fakat bu tarihte hiçbir şey olmayınca tarihi Aralık 2012’ye kaydırdılar. Bu iki hikayenin birleştirilerek Mayalıların uzun kış gündönümünün biteceği tarih olan 2012, yani sözü geçen tahmini kıyamet ile birleştirilmesi ise aslında oldukça yenidir.18. Bana Nibiru’nun düzmece olduğunu ispatlayabilir misiniz? 2012’de çok kötü birşey olacağına dair çok sayıda rapor var. Kanıta ihtiyacım var çünkü devlet bizden çok şey saklıyor.

2012 kıyameti konusunun düzmece olduğuna dair kanıt istemeniz mantıksız. Aslında sorularınızı kıyamet günü savunucularına yönelterek onların iddialarını kanıtlamasını istemeniz gerekir, bizden bunların aksini kanıtlamamızı değil. Eğer birisi internette, Cleveland eyaletinde 15 metre uzunluğunda mor fillerin dolaştığını iddia etse, NASA’dan bunun aksini kanıtlamasını beklenir miydi? İspat etme yükümlülüğü, çılgınca iddialarda bulunanlara düşer. Carl Sagan’ın sıkça kullanılan sözünü anımsayın: Olağanüstü iddialar, eğer inanılır bulunması isteniyorsa olağanüstü kanıtlar ister.

Yine de, gökbilimcilerin artık Nibiru’nun olmadığına dair çok çok kuvvetli argümanları olduğunu düşünüyorum. Büyük bir gezegen (yada bir kahverengi cüce), Güneş Sistemi’ne doğru yaklaşıyor olsa yıllar öncesinden tüm gökbilimcilerin dikkatini çekmiş olurdu, hem bu yaklaşan objenin diğer objeler üzerindeki kütle çekim etkileri yıllar öncesinden dolaylı olarak tespit edilirdi, hem de kızılötesinde doğrudan tespiti mümkün olurdu. NASA Kızılötesi Astronomi Uydusu (IRAS), tüm gökyüzünü kapsayan ilk araştırmasını 1983’te yaptı. Eğer Nibiru gerçekten var olsaydı, o ve ondan sonraki araştırmalarda daha o zamandan tespiti yapılırdı. Ayrıca, eğer Güneş Sistemi’nin iç bölgelerine 3600 yılda bir büyük bir kütle giriyor olsaydı, bu iç gezegenlerin yörüngelerinde yıkıcı etkiler görüyor olurduk, fakat görmüyoruz.

Bunu anlamak için benim sözüme ihtiyacınız yok, sağduyunuzu kullanmanız yeterli. Nibiru’yu hiç gördünüz mü? 2008 yılında çok sayıda web sayfası Nibiru’nun 2009 ilkbaharında çıplak gözle görünmeye başlayacağını söylüyordu. Eğer büyük bir gezegen yada bir kahverengi cüce 2012’de gelecek şekilde Güneş Sistemi’nin iç kısımlarına doğru geliyor olsaydı, tüm dünya çapında profesyonel yada amatör yüzbinlerce gökbilimci tarafından takip edilebilir olurdu. Nibiru’yu gözleyen tek bir tane amatör gökbilimci tanıyor musunuz? Sky & Telescope gibi büyük ve popüler gökbilim dergilerinde hiç fotoğraf yada tartışma gördünüz mü? Bir düşünün. Eğer Nibiru var olsaydı kimse saklayamazdı.

Kaynak / Haberin devamı

3 Responses so far.

 1. Peki sizce gercekten boyle bir tehlike olsa ve Nasa da bunu bilse nasil bir aciklama yapmasini bekliyorsunuz ? Cikip arkadaslar, 3 seneniz kaldi ayvayi yediniz diyebilir mi ?
  Iste problem o ki boyle birseyi acikladiginiz zaman tas uzerinde tas kalmaz. Hani doomsday tarzi herkesin etrafi yagmaladigi, insanlarin zivanadan ciktigi filmler oluyor ya iste aynen oyle bir kaos ortami hukum surer.
  Kendinizi 3 sene sonra dunyanin cok buyuk yikimlara maruz kalacagini ve dunya nufusunun %80 nin yok olcagini ogrenmis bir insanin yerine koyun. Ertesi gun sabah 6 da kalkip ise gider misiniz ?

 2. Merhaba;

  Yorumların çoğunu hayretle okuyorum. Hala 2012 denen zırvalığa inanan insanların olması gerçekten çok üzücü.

  Maya'lar bir takvim yapmış, belki takvimi hazırlayan adam öldü o yüzden 2012'de bitti ama bizim konuştuklarımıza bakın. Benim telefonun takvimi de 2059'da bitiyor! O zaman da mı birşey olacak yani?

  Kıyamet'in olacağı zaten biliniyor, ama bu 3 yıl içinde olacak demek kimin haddine düşmüş? Belki yarın bir göktaşı çarpacak 2012 olmadan gideceğiz. Nasıl inanıyorsunuz hiç bir bilimsel değeri olmayan saçma sapan şeylere.

  Güneş'in 4,5 milyar yıl ömrü kaldı. Bu ömrünün son 1 milyar yılında bu halinden çok daha büyük olacak. Şişecek ve bir kırmızı dev haline gelecek. O zaman Dünya yok olacak. (Eğer o zaman'a kadar Dünya durursa) Güneş'in 11 yılda bir olan bir döngüsü var ayrıca. Her 11 yılda bir aktifliği minimuma düşer sakin durur, ama sonra aktivetesi giderek artar. Bu süreç yeniden başlamak üzere, minimum evresi bitiyor. Bunun sonucun da güneş patlamaları giderek artmaya ve şiddetlenmeye başlayacak. 2-3 yıl içerisinde ise bu en yoğun olduğu zamanlardan biri olacak. Böyle bilimsel bir sebeb varken, bunu foton kuşağıydı, maya takvimiydi gibi zırvalıklarla karıştırmayın. Bu her zaman olan ve olacak bir durum. Buna 2012 gibi bir tarih veremeyiz.

  Güneş'in kötü etkileri zaten ciddi olarak inceleniyor. Manyetik etkiler, atmosferik etkiler hepsi hesaplanıyor. Arasıra zarar gören yapay uydular bile oluyor, manyetik fırtınalar yüzünden. Bunların yine olacağı biliniyor. Bu şiddetli de olabilir, normal de. Bunlar gerçek bilgi. Ama 2012 de foton kuşağı ya da Marduk filan gelmeyecek.

  Ayrıca foton kuşağıda nedir? Foton=Işık. Sırf adı eksantrik diye foton kuşağı diyorlar. Yok trilyonlarca yıldızla gelecekmiş, iyi insanları etkileyecek, iyiler daha iyi kötüler daha kötü olacakmış filan... Popomla gülüyorum resmen.

  Buranın çoğunlu genç insanlardan oluşuyor. Yani ülkemizin geleceği! Ama çoğuda bilim dışı saçma sapan şeylere inanıyor. Lütfen biraz araştırın ama araştırırken kişisel sitelerden değil, akademik kimliği olan ciddi kurumlardan araştırın.

  Umarım bu saçma düşüncelerden kurtulup, ülkemiz için yararlı işler yaparız. Adamlar Mars'a araç gönderip toprak inceliyor, bizde foton kuşağını bekliyoruz... Yazık!

 3. sena says:

  Bu yorum ilk defa sizden duydum mutlaka araştırmaya çalışacagım.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by