Popular Post

Posted by : Murat PINAR 29 Ağustos 2009 Cumartesi


Marro.ws projesi, Mayıs ayı başı itibariyle kullanıma açılan bir içerik imleme sistemidir. Marro.ws projesinde amaç ise insanların bir kere ulaştıkları bir içeriğe, tekrar, çok daha hızlı ve farklı formatlarda ulaşabilmelerine imkan sağlamaktır.

Marro.ws servisi saklama ve paylaşım için kullanabileceğiniz kaliteli servislerden bir tanesi. Şimdi ise sosyal platformlar ve geliştirilmiş yeni özellikleri ile çok daha yararlı ve kullanışlı bir

servis haline geldi.

Projenin çıkış noktasından bahsedersem sanıyorum projenin ne olduğu çok daha kolay anlaşılacaktır.

Bu kısa hikaye yaptığımız tüm sunumlarda büyük ilgi görüyor o nedenle paylaşmak istedim.

Proje fikri Ali’nin annesinin yaşadığı bir sorun sonucu ortaya çıktı. Ali, yaklaşık 6 yıldır Ankara’da ve ailesi ise Mersin’de yaşıyor. Ali’nin annesinin, internetten bulduğu yemek tariflerini not ettiği ve yaklaşık 2 yıldır biriktirdiği bir not defteri var. Ali her Mersin’e gittiğinde annesi buradan en güzel yemekleri hazırlıyor.

Ali bir gün Mersin’e gittiğinde annesinin iki yıldan uzun süredir internetten yemek tarifleri yazdığı not defterini kaybettiğini öğreniyor ve aç kalıyor. Tabi burada abartıyorum aç kalmıyor J Sadece annesinin kaybolan iki yıllık emeğine üzülüyor ve bu sorunu çözebilmek için düşünmeye başlıyor.

Günümüze dönecek olursak; bizler internet kullanıcıları olarak internette gezerken beğendiğimiz ve tekrar işimize yaracağını düşündüğümüz şeyleri ya tarayıcımız bookmark’larına ekler, ya içeriğin bulunduğu adresi masaüstüne bir not defterine kaydeder, ya da içeriğin tamamını masaüstüne bir Word belgesi açıp saklarız. Ali’nin annesi gibi yazılı olarak hard-copy saklamakta bir yöntem tabi ki.

Fakat bu yöntemlerin hiç birisi saklanan içeriğe tekrar erişebilme garantisi vermez. Örneğin, tarayıcı bookmarklarına ya da Delicious gibi sistemlere, içeriğini önemli bularak sakladığımız linkleri değişebilir, site kapanabilir, içerik değişebilir ya da Türkiye’ye özgü olarak site engellenebilir.

Yada farklı bir kullanıcı gelip bizim masaüstümüze sakladığımız Word belgemizi silebilir. Bir sabah bilgisayarımızı açtığımızda birden işletim sisteminin hata vermesi ve masaüstüne ya da tarayıcı bookmarklarına sakladığımız linklere geri ulaşamamız da bir ihtimal.

Marro.ws bu sorunları çözebilmek için ortaya çıkmış bir sistem aslında. Size sunduğumuz sınırsız alana istediğiniz içeriği ekleyerek sistem üzerine saklayabilir ve dünyanın her yerinden bu içeriğe ulaşıp, içeriği PDF, DOC, HTML ve TXT olarak tekrar bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tabi tüm bu işlemleri yapmak için içeriğin internet üzerinde olması da gerekmiyor. Bilgisayarınızda ki herhangi bir yazı ve resimden olan içeriği de sisteme yükleyerek istediğiniz yerden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Örneğin sistemi benimde öğrenci olduğum Bilkent Üniversitesinde kullanan bazı hocalarım var. Onlara sistemi ilk anlattığımda sistemin kendi ihtiyaçlarına çok uygun olduğunu söylediler. Birçok hocam şuan sistem üzerine kendi makalelerini ekliyor ve dünyanın herhangi bir yerindeki etkinlikte/seminer’de sunmaları gerekirse yada aniden lazım olması halinde Marro.ws’a girerek içeriklerine hemen erişebiliyor.

Ben ise kendi özgeçmişimi ve Marro.ws için yaptığımız farklı iş planlarının taşımak için kullanıyorum sistemi. Nerede gerek olacağı belli olmuyor çünkü.

Marro.ws’i web sitesi olarak kullanmanız da gerekmiyor. Internet Explorer ve Firefox için hazırladığımız iki farklı tarayıcı eklentimiz mevcut. İnternette gezerken beğendiğiniz cümleyi ya da içeriği seçili hale getirip üzerine sak tıklamanız ve “Marro.ws it!” demeniz içeriği saklamanıza yetiyor.

İsterseniz içerikleri kendi belirleyeceğiniz link altında saklayabiliyor, isterseniz etiket ve yorum ekleyebiliyor, isterseniz de gizli hale getirebiliyorsunuz.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by