Popular Post

Posted by : Murat PINAR 3 Ocak 2010 Pazar

Hüseyin Gökmen, ilkokul 3. sınıfta başladığı sigarayı 14 yıl sonra bıraktı. Oğlunun sigarayı bıraktığını gören babası da 29 yıl sonra bu zehire veda etti.

Her gün sigaraya verdikleri parayı bir kumbarada biriktiren baba-oğul, "Damlaya damlaya göl olur." misali toplanan paralarla, ailece Türkiye turuna çıkmaya başladı. Böylece farklı kültürleri yakından görme ve tanıma imkanı bulan aile, "Sigara sayesinde ülkemizi gezebildik." diyerek, sigara bırakmanın güzel yönlerini ortaya koydu. Gökmen ailesi, bıraktıkları sigara parasıyla bugüne kadar Konya, Antalya, Burdur ve Denizli'yi gezmişler.

Her şey Hüseyin Gökmen'in (27) evlenmek için bir kızla tanışmasıyla başladı. Babasını sigaraya bağlı hastalıklardan kaybeden genç kız, Gökmen'le evlenmeyi sigarayı bırakma şartına bağladı. Bu teklifi kabul eden genç adam, son sigarasını içtikten sonra bir daha içmemek üzere yemin etti. Bu durumu anlattığı babasının da kayınpederinin ölümünden etkilendiğini gördü. Buna rağmen sigarayı bırakmaya yanaşmayan baba Ahmet Gökmen, "Oğlum sigarayı bıraktıktan bir hafta sonra evde sırt üstü uyurken birden hırıltı hissettim. Bu beni çok rahatsız etti. Aklıma dünürüm geldi. 'Bu sigara beni öldürmeden, ben onu öldüreceğim.' diyerek bıraktım." dedi. Bırakmasıyla birlikte sigaranın gerçek yüzünü gördüğünü aktaran baba Gökmen, üzerine sinen kokusunu içmemeye başlayınca hissettiğini, ağzındaki kötü kokunun da uzun süre gitmediğini anlattı.

Arkadaş özentisiyle ilkokul çağında sigaraya başladığını ve 13 yıl aralıksız içtiğini belirten Hüseyin Gökmen ise bugünkü fiyatlarla hesaplanırsa yaklaşık 17 bin lira harcadığını söyledi. Bunun neredeyse iki mislini babasının içtiğini ifade eden Gökmen, "Eşimin telkiniyle sigarayı bıraktım. Sigaraya ayırdığım parayla bugüne kadar ailece Konya, Antalya, Burdur ve Denizli'ye gittik. Şimdi Karadeniz turu düşünüyoruz. İyi ki sigarayı bırakmışım." dedi.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by