Popular Post

Posted by : Murat PINAR 2 Ocak 2010 Cumartesi

1. REAL D 3D 3 boyutlu görüntü nasıl oluşur?

3D filmlerini iki ayrı film gibi düşünün- kameralar bir film karesini çekmek yerine biri sol gözünüz biri sağ gözünüz için iki film karesini yakalar. REAL D teknolojisi , bir dijital sinema projektöründen yansıyan görüntülerin iki akışını sunar. REAL D filmler , sağ gözünüzün sol gözle görmesini ve tersini engelleyen polarize filtreli özel bir gözlük takarak izlenir. 3D algısı ise beyninizin daha sonra iki görüntüyü kesintisiz birleştirmesi ile oluşur.

2. REAL D 3D’nin eski 3D sinemadan farkı nedir?

RealD dijital teknoloji olduğundan, iki görüntü (sağ göz ve sol göz) , baş ağrısına veya göz yorgunluğuna yol açmayan bir ultra-gerçekçi görüntü yaratarak, mükemmel bir şekilde ayarlanabilir.

3. Yakın gelecekte çok 3D film olacak mı?

Önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya verilmesi planlanan otuzun üstünde film bulunmaktadır ve dahası da gelecektir. Jim Cameron, Steven Spielberg, Peter Jackson, Robert Zemeckis, ve Tim Burton gibi önemli film yapımcıları 3D filmler yapmaktadırlar.

4. REAL D 3D filmleri özel gözlükler ile mi izleniyor ?

Şu anda gözlüksüz 3D filmi seyretmeniz mümkün değildir. Real D 3D gözlükleri eski kırmızı ve mavi renkli gözlüklerinden tamamen farklı, polarize filtreli ve siyahtır ayrıca oldukça hafif ve rahattır.

5. Kendi gözlüklerimin üstüne REAL D 3D gözlükleri takabilirmiyim?

Kesinlikle evet ! Kendi gözlüklerinizin üzerine takmadığınız zaman göreceğiniz görüntü net olmayacaktır.

6. REAL D 3D gözlüklerini evde kullanabilirmiyim?

Şu anda RealD gözlükleri sadece sinemalarda kullanılabilmektedir. Güneş gözlüğü olarak da kullanılmaz.

7. Renk körü isem ne olacak? REAL D 3D görüntüleri görebilirmiyim?

Evet- çünkü REAL D 3D teknolojisinde polarize edilmiş ışık teknolojisi kullanmaktadır, renk körlüğünün birçok şekli REAL D 3D görüntüleri görme yeteneğinizi etkilemeyecektir.8. REAL D 3D sinema teknolojisi dışında başka hangi sektörlerde faaliyet
gösteriyor ?

REAL D, REAL D Pro/StereoGraphics .™markasıyla profesyonel 3D uygulamalarının lideridir. RealD Pro/StereoGraphics .™, yirmi yılın üzerinde bir süredir stereoskopik 3D teknolojilerinin öncülüğünü yapmaktadır. Teknolojilerimiz hükümet organları (NASA dahil) , üniversiteler, film stüdyoları ve diğer birçok sanayi tarafından kullanılmaktadır.


9. Evimde, TV’de veya bir oyun konsolunda RealD 3D’yi görebilirmiyim?

Tüm görsel medyanın birgün 3D’de görülebileceğine inanıyoruz. 3D’de global lider olarak yatırım ve yenilikler yapmaya devam edeceğiz. Bekleyin....

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by