Popular Post

Posted by : Murat PINAR 21 Mart 2010 Pazar

İnternet üzerinden hazırlanan sunumları (slaytları) online olarak ve bedava bir şekilde yayınlamaya ve paylaşımını sağlamaya olanak tanıyan bir servis olan Slideshare ile ilgili olarak hazırlanan bu araştırmada Slideshare’in tanımı ve kullanım amaçlarıyla ilgili temel bilgiler yer almaktadır. Site içerisinde yer alan slaytlar sayesinde hem kullanıcı sahip olduğu bilgiyi diğer kullanıcıların kullanımına sunabilmekte hem de diğer kullanıcılarla iletişim kurarak çalışma alanlarına göre yeni çalışmalar üretebilmektedir.

Slideshare’de yer alacak sunumlarda, PowerPoint - ppt, pps, pptx, ppsx; OpenOffice - odp, pdf; Apple Keynote - key, zip, pdf uzantılı dosyalar kullanılabilirken doküman ve çalışma kitaplarında, Microsoft Office - doc, docx, rtf, xls; OpenOffice - odt, ods, pdf uzantılı dosyalar kullanılabilmektedir. E-posta adreslerine gelen sunum sayıları göz önüne alındığında Slideshare’in ne denli kullanışlı olduğu da ortaya çıkmaktadır. Bu tür önemli çalışmaların tek bir servisten erişilmesi kullanıcılara hem zaman anlamında hem de e-posta ve bilgisayarlarındaki dosya yığılmalarını önlemek anlamında kolaylık sağlamaktadır. Slideshare, site içerisinde sunum başlıklarına göre konuları kategorilendirerek kullanıcıların gereksinim duyduğu sunumlara daha çabuk erişebilmesine de olanak sağlamaktadır. Temel dili İngilizce olan ve Türkçe haricinde tam 12 ayrı dilde yayın yapan Slideshare sunum paylaşım içeriğine sahip olan, dünyada en çok takip edilen ve bu alanda dünyanın en büyük web sitesi olarak göze çarpmaktadır.

Kategori seçenekleriyle sağlık ekonomi iş finans eğitim vb. alanlarda her tür sunumu direkt sunan önemli bir paylaşım sitesidir. Slideshare sisteme gönderdiğiniz PowerPoint sunumunu kısa bir süre düzenledikten sonra size özel yarattığı bir link üzerinden kullanıma hazır hale getiriyor.
Beğendiğiniz sunumları embed kodlar ile web siteleri üzerinden paylaşılabilir hale getirmektedir. Sunumların altında yer alan yorumlar sayesinde diğer kullanıcılarla iletişim de sağlanmaktadır. Sadece bilimsel çalışmalarda değil günlük çalışmalarda da önemli olan bu sunumlara kolay, hızlı ve doğru şekilde erişime olanak tanıyan Slideshare için en büyük eksiklik olarak 12 dilde yayın yapmasına rağmen Türkçenin bu diller arasında yer almamasıdır. Türk kullanıcı sayısının bir hayli fazla olduğu düşünüldüğünde Türkçenin de yayın yapılan diller arasına ekleneceği tahmin edilmektedir.

One Response so far.

  1. Adsız says:

    teşekkürler...

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by