Popular Post

Posted by : Murat PINAR 13 Temmuz 2011 Çarşamba

Sıcak havalarda anne adaylarının sıkıntıları da artıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Uzman Dr. Hakan Peker, sıcak havalarda sağlıklı kalmak için hamilelere önerilerde bulundu.
Gebeliğin ilk aylarında bulantı, kusma ve halsizliğin sık görülen şikayetler olduğunu aktaran Peker, kusma ve terlemeyle çok su kaybedileceği için gün içinde bol sıvı alınması gerektiğini söyledi. Peker, sıvı kaybıyla birlikte gebelerde tansiyon düşüklüğü, beraberinde halsizlik, göz kararması, baygınlık hali görülebileceğini, kabızlık problemi yaşanabileceğini, kasık ve karın ağrıları olabileceğini, idrar yolu enfeksiyonları görülebileceğini aktardı.

Gebeliğinin son ayında büyüyen rahmin akciğerlere baskısı nedeniyle, nefes darlığı, sık nefes alıp verme durumu olabileceğini belirten Peker, "Bu şikayetler, yaz mevsiminde sıcaklığın ve nemin de etkisiyle gebe tarafından daha fazla hissedilir, dayanılmaz bir hal alabilir. Bu şikâyetlerin daha az hissedilmesi ve sıvı kaybının daha az olması için klimalı veya serin yerlerde istirahat edilmesi uygun olur. Fakat klimalı yerlerde, klimanın soğuk etkisine karşı da gebe kendini korumalıdır." dedi.

Copyright © Murat PINAR - Modified By - Designed by